Religionistická mapa literárních významů:
Citace Bible v síti prvorepublikového tisku

Zde prezentované grafy slouží jako explorativní virtuální „mapa religionistických literárních významů“, mapující přítomnost Bible ve veřejném prostoru pomocí síťové analýzy na základě periodického tisku – tehdy nejvýznamnějšího sdělovacího prostředku.

Bible Directions

Tento síťový graf ukazuje všechna periodika a vztahy citátů, které se v nich vyskytují. Větší kroužky představují periodika, menší pak jednotlivé citáty. Z grafu lze vyčíst, které citace se vyskytují ve více periodikách. Citáty jsou však kvůli přehlednosti omezeny jen na ty, u kterých byly rozpoznány alespoň tři výskyty v rámci periodika. Doporučujeme sledovat, jak samostatné seskupení citátů specifických pouze pro jedno periodikum, tak i sdílené citáty, které jsou součástí společného myšlenkového zázemí vícero periodik. Významná spojení mezi jednotlivými mediálními kanály se nacházejí v populárním moralistním kompasu Desatera – zejména „Nezabiješ“ a „Nesesmilníš“, které propojují většinu periodik. Naopak evangelia propojují svými citacemi periodický tisk komplexnějším způsobem do několika specifických skupin. Prostřednictvím interaktivní filtrace doporučujeme průzkum jednotlivých kombinací, sdílených skupin i samostatných a nespojitých periodik a citací.

Stejný graf jako předchozí, ale bez omezení prahu, ukazuje i ty citáty, u kterých byl rozpoznán pouze jeden nebo dva výskyty.

Síťový graf, který ukazuje všechny rozpoznané biblické citáty sdílené alespoň dvěma periodiky v použitém korpusu. Velkou část z nich citují jen dvě periodika, ale některé, jako například celkově nejcitovanější „Nezabiješ“ či další z přikázání „Nepokradeš“, jsou sdílené dokonce většinou sledovaných periodik. Na tomto příkladu je možno lépe sledovat sdílené citace pomocí jejich klastrů. Množství výskytu v jednotlivých periodikách u každého citátu graficky znázorňuje síla čáry reprezentující vazbu k periodiku (hrany). Specifická situace nízké propojenosti biblických citací nastává u periodika Moravský hospodář (ekonomicko-vzdělávací periodikum), na rozdíl od Venkova (politické periodikum agrární strany). Zcela specifická je situace Posla záhrobního (periodikum věnované spiritismu), které sdílí specificky citace s jednotlivými periodiky povětšinou samostatně nebo jen v menších společných skupinách. Zajímavý je i náhled na vazby po skupinách citací mezi Venkovem a jasně katolickým (původně ještě staročeským) periodikem Čech a Věstníkem katolickeho duchovenstva, kde se manifestuje participace na širokém společném myšlenkovém zázemí – alespoň co se biblických citací týče.

Síťový graf, který ukazuje, kolik odkazů na verše mezi sebou navzájem sdílejí periodika (síla hrany ukazuje poměr sdílených citací vůči celkovému počtu citací v obou periodikách, pomocí následujícího výpočtu:

                    
    podil_sdilenych_versu = sdilene_verse/(verse_v_A + verse_v_B - sdilene_verse)
                    
                

V absolutních číslech nejvíce citovaných veršů sdílejí katolický Čech a Věstník katolického duchovenstva (271) a téměř obdobně znovu Čech a agrární Venkov (264). V tomto ohledu je zajímavé, že Věstník katolického duchovenstva a Venkov zdaleka takový překryv nemají (113). Největší poměr sdílených citovaných veršů je právě mezi Čechem a Věstníkem katolického duchovenstva (16,3 %). V těsném závěsu je dotahují, možná trochu překvapivě Moravský večerník z Olomouce a prvorepublikově laděná prodemokratická Přítomnost (14,5 %, 61 celkem), či Moravský večerník a Venkov (13,9 %, 135 celkem). Při interpretaci grafu je nutné brát v potaz, že výpočet se odvíjí od celkového počtu citací v obou spojených periodikách. Ačkoliv tedy graf ukazuje, že Moravský hospodář sdílí s Venkovem pouze 2 % citací, ve skutečnosti Venkov obsahuje paradoxně až 100 % citací, které se objevují v Moravském hospodáři, což je ale způsobeno tím, že se v celém korpusu Moravského hospodáře podařilo detekovat pouze dva citáty.

Síťový graf, který umožňuje filtrovat zobrazení podle celkového počtu rozpoznaných biblických citátů. V základní verzi zobrazuje prahované skupiny všech citátů, které se v celém korpusu objevují alespoň 3×, ale výběrem v grafu lze zobrazení zúžit jen na vztahy založené na skupinách 6–10 citací (11–15, 16–20, více než 20). Toto zobrazení umožňuje lépe pochopit kvantitativní i kvalitativní povahu vazeb na biblickou textualitu pomocí počtu členů a obsahu jednotlivých skupin, jakož i rozsahu vazeb.

Tato audiovizuální mapa vznikla v rámci projektu programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II, Ministerstvo kultury ČR) č. DG20P02OVV002 s názvem „DL4DH – vývoj nástrojů pro efektivnější využití a vytěžování dat z digitálních knihoven k posílení výzkumu digital humanities“.
Doporučená citace: Válek, František; Vozár, Zdenko; Zbíral, David; Bežová, Michaela; Hrzinová, Jana; Novák, David; 2022 Religionistická mapa literárních významů: Citace Bible v prvorepublikovém tisku [online].